Gondtalan, vagy gondatlan ünneplés?

Karácsony és Szilveszter

Az ünnepek alkalmával megnő a tűz kialakulásának veszélye. Ennek két oka van. Az egyik, hogy a megszokottnál több, a tűz kialakulásához vezető tényező vesz minket körül. A másik, hogy a gondtalan ünneplés miatt figyelmen kívül hagyunk olyan alapvető tűzvédelmi szabályokat, amelyeket egyébként betartanánk. Érdemes az ünnepekre tűzvédelmi szempontból is "felkészülni", ezért tájékoztatnánk az érintett lakosságot néhány alapvető tűzvédelmi használati szabályról.

Milyen veszélyek leselkednek ránk?

Karácsonyfa, koszorú, gyertyák, csillagszórók, mécsesek mind-mind az ünnepek elengedhetetlen kellékei, amelyek általában egy időben egy helyen meg is találhatók, ezzel jelentősen megnövelve egy óvatlan pillanatban bekövetkező lakástűz kockázatát.
A gyertyák esetében figyelni kell arra, hogy azok stabilan legyenek rögzítve, függőlegesen álljanak. A koszorúkat és gyertyákat nem éghető anyagú tálcára helyezzük. A gyertyák fölött ne legyen éghető anyag. Amikor azokat polcra, szekrénysorra helyezzük, figyeljünk oda, hogy ne legyen túl közel hozzá egy könyv, esetleg a fölötte lévő polc. Praktikus megoldás, hogy kezünkkel az említett anyagokat megérintjük, és hogyha az anyagok a megszokottnál melegebbek, a gyertyákat távolabb helyezzük el. Égő gyertyát huzamosabb ideig soha ne hagyjunk őrizetlenül!
A fenyőfák több fajta égést elősegítő anyagot tartalmaznak. A fa meggyulladásának veszélye fokozatosan nő az idő multával, mivel a kiszáradt ágak, tűlevelek könnyebben lángra kapnak. Ezért a fákon a csillagszórókat, gyertyákat úgy helyezzük el, hogy azok ne érintkezzenek közvetlen a fák leveleivel és soha ne hagyjuk őrizetlenül a meggyújtott csillagszórókat, gyertyákat!
A megfelelő hely is fontos, hogy a karácsonyfa jól mutasson, ugyanakkor fontos, hogy a közelében a lehető legkevesebb éghető anyag legyen, mert ha a baj mégis bekövetkezik, szükségünk lesz helyre az oltáshoz.
Izzósor vásárlása esetén, csak engedélyezett, bevizsgált terméket vásároljunk, az elmúlt évek tapasztalata, hogy sok izzósor nem felelt meg a szabvány előírásoknak, tűz,- és balesetveszélyesek voltak. Az izzósorok elhelyezésénél is fontos szempont, hogy közvetlen ne érintkezzenek éghető anyagokkal.
Szilveszter közeledtével egyre gyakrabban találkozhatunk petárdákkal, tűzijátékokkal, amelyek a kellemetlen, fülsiketítő hangjuk mellett komoly tűzveszélyt is jelenthetnek. A felrobbant petárdák, tűzijátékok izzó, égő darabja elszóródva könnyen meggyújthatják az éghető anyagokat. A szabad terekből, vagy veszélyeztetett helyekről az éghető anyagokat távolítsuk el, vagy nem éghető anyaggal takarjuk le.

Ha mégis bekövetkezik a baj:

A tűz észlelésével és az oltás megkezdésével egy időben értesítsük a tűzoltóságot, a 105-ös telefonszámon. Az általunk eloltott tüzet is jelentsük a tűzoltóságnak, mivel a későbbiekben hasznos lehet a biztosító felé történő kárigényünk benyújtásakor.

A karácsonyfa közelében mindig tartsunk, valamilyen oltásra alkalmas eszközt. Lehet ez egy kézzel oltó tűzoltó készülék, melynek címkéjén szerepel a nagy "A" betű, azaz , hogy a készülék alkalmas szilárd anyagok tüzeinek oltására. Ennek hiányában megteszi egy vödör víz, vagy egy pokróc is. A fa vízzel történő oltása során ügyelnünk kell arra, hogy a fán lévő elektromos égők csatlakozóját a beavatkozás előtt húzzuk ki a konnektorból.

Fontos, hogy az esetlegesen bekövetkező tűzesetekre legyünk felkészülve. Előre gondoljuk át, hogy mit fogunk tenni, hova tesszük az oltásra alkalmas eszközöket, és ezt tudassuk a családtagokkal is. Érdemes ezt a kérdést közösen megbeszélni. Ha gondolatban felkészültünk, sokkal hatékonyabban tudunk fellépni a tűz ellen és így az ünnepeink is "gondtalanok" lehetnek.


Kozma László
nyá. tűzoltó őrnagy