Legyen az új jobb, mint a régi
Beszélgetés Sipiczky Zoltán építésszel

A beruházások legyenek méltóak a városhoz, és harmonikusan illeszkedjenek a környezetbe.
- Melyek a legfontosabb építészeti szempontok?
- Az elsődleges a hely szelleméhez, léptékéhez való alkalmazkodás, a természetes jóérzés feltételeinek biztosítása, a meglévő értékek, természeti környezet védelme, csak a szükséges mértékű változtatása, de ugyanakkor ezen kincsek gyarapítása. A rendelkezésre álló anyagi erők szűkösek, éppen ezért nagyon fontos, hogy megfelelő helyre kerüljenek, és befektetésükkel a település élete felpezsdüljön, a lakosság érzékelje a fejlődést, magáénak érezze a változásokat, örömmel fogadja azokat.
Tököl olyan település, ahol az emberek ragaszkodnak tradícióikhoz, de egyúttal fejlődésre képesek, igénylik, hogy a lakhelyük egyben a tradíciók megőrzése mellett modernizálódjon is.
- Melyek a kiemelt nagy projektek?
- A városközpont rekonstrukció pályázata a legfontosabb, mely nagyon komplex feladat, hiszen városrendezést, építészetet, tájés kertépítést, út-térrendezést, építést fog össze. A beruházás költsége meghaladja az 1 milliárd forintot. A komplexitás nemcsak a több szakma együttes tevékenységéből áll, hanem a múlt és jelen egymásra-épülésének hivatalokkal, hatóságokkal, civil szervezetekkel való összehangoló egyeztetéseinek szerteágazó munkáját is magában foglalja.
A cél Tököl város olyan látványának megteremtése, mely a jelenben egységes minőséget mutat, és biztosítja a keretet az eljövendő korok és nemzedékek számára a jó színvonalú élethez és a továbbfejlődéshez.
- Mennyiben változik meg Tököl arculata a fejlesztések után?
- A ma divatos szépségipar pozitív ágát alkalmazva, olyan szépészeti műtét zajlik le, amitől Tököl szépasszonyként frissül meg és válik még kívánatosabbá. Ami felesleges és csúnya eltűnik, a jó adottságokat pedig gondozzuk, kiemeljük, ahol kell, hozzá is teszünk egy kicsit.
Az eredmény - de talán már a nyilvános folyamat is - visszahat az itt lakókra, ők is lélekben, érzetben fiatalodnak, még jobban magukénak érzik majd a helyet, és talán az egyes emberekben is fejlődési szándékot, újítási igényt generál a központi szándék. Az egyéni továbbépítkezés szükséges a projekt teljes sikeréhez.
A beruházás a város lényegi pontjain hoz pozitív változást.
Meghatározó épületek - katolikus templom, polgármesteri hivatal és környezet, piactér, 48-as emlékmű nyerheti el súlyának megfelelő megjelenését, de nemcsak a külcsín, hanem a használati érték is feljavul majd. Nem csupán díszterek, hanem élettel teli centrumok és alcentrumok jönnek létre, a városi élet új helyszínei. Értékes városszerkezeti mozzanatok - a piactér és református templom közötti átkötés megteremtése - gazdagítják a térszervezést, a megszokotthoz a felfedezés élményével járulva. Belső, lappangó értékek felcsillantását szolgálja a katolikus templom és a piactér közötti terület revitalizációja, új emberi találkozási pontok teremtésével. Nemcsak a "reprezentáció" kerül túlsúlyba, a terek, utcák praktikus használatát, az autós és gyalogos közlekedés biztonságát preferáló fejlesztések azonos fontosságúak. A polgármesteri hivatal igazi Igazgatási Központtá válik az épületek modernizálásával, a GAMESZ kiépítésével és a központi tér rendezésével. Fontos momentumok a látványt bántó "építészeti sebhelyként" jelentkező romos épületek lebontása /piactér, volt általános iskola - református templom mögötti szlöm kitakarítása/, vagy meglévő épület minőségi feljavítása - Teleház új tető építése, melybe kisvállalkozókat támogató beépítés kerülhet.
A nemzeti önérzet és tudat táplálását a 48-as emlékmű és környezete megszépítése, a hitélet méltó helyszínének megteremtésének igényét a katolikus templom műemléki felújítása szolgálja.
- Hogyan képzeljük el a távolabbi jövőt?
- A városközpont rekonstrukció nem bezárt jelenség, hanem egy hosszú távú városés környezetfejlesztési vízió része, eleme, melyet a távlatos fejlesztést kidolgozó Integrált Városfejlesztési Stratégia néven szereplő komplex tanulmány dolgoz ki részletesen.
Különösen figyelünk a véleményekre. Nem merev szabályok alapján dolgozunk a város többi területén, városrészén, és elkészítjük az igényeket mélyen feldolgozó akcióterületi terveket is.
Fogadókészek leszünk minden javaslatra, amelyek segítik a városközpont további építését, szépítését.
Folytatni kívánjuk az energia-megtakarítási programot, már most láttunk pályázati lehetőséget a lakótelepi iskola komplex, 75%-os támogatással való megújítására, de más intézmények fűtésés áramkorszerűsítésére is. A város életét jelentősen befolyásolja a repülőtéri logisztikai fejlesztés, amellyel Tököl bekerül a kistérség gazdaságilag erős települései közé.