Aratási tájékoztató


Tájékoztató a nyári betakarítási munkák tuzvédelmi eloírásairól
A nyári betakarítási munkák elvégzése nagy igénybevétel a mezogazdaság területén dolgozóknak. A nehéz munka mellett e tevékenység igen tuzveszélyes, amelyre kello körültekintéssel lehet csak felkészülni.

Aratás tuzoltó szemmel: Mindig problémát jelent a tuzesetek megelozése érdekében tett törekvések foganatosítása, minduntalan felmerül a kérdés, hogyan is jutassuk el azok részére a tuzvédelmi ismeretanyagot, akik szereploi a nyári betakarításnak. Mivel a tuzoltó a megelozés érdekében megpróbál következetes lenni. Eloször tájékoztat, arról hogy milyen eloírásokat kell betartani a biztonságos munkavégzéshez. így az ellenorzést végzo tuzoltó is másképpen végezheti munkáját, hiszen megadott minden tole telhetot a másik fél részére. Akik ezek után szabálytalankodnak, vagy tüzet okoznak, azokra szabálysértési, vagy bírságolási következménnyel próbál hatással lenni.

Ero- és munkagépekre vonatkozó eloírások:
A kalászos termény betakarítási, kazalozási, szalma-összehúzási és bálázási munkáiban csak az a tuzvédelmi követelményeknek megfelelo, legalább egy, az érvényben lévo hatályos szabványoknak és jogszabályoknak megfelelo, 21A és 113B vizsgálati egységtuz oltására alkalmas tuzoltó készülékkel is ellátott ero- és munkagép, valamint egyéb jármu vehet részt, amelynek tuzvédelmi felülvizsgálatát a betakarítást megelozoen az üzemelteto elvégezte. A jármu megfeleloségérol szemle keretében kell meggyozodni, amelynek tervezett idopontját 8 nappal elobb írásban az illetékes hivatásos önkormányzati tuzoltóságra be kell jelenteni. A szemlérol jegyzokönyvet kell készíteni, amelynek 1 példányát a jármuvön el kell helyezni és a szemlét követo 8 napon belül a tuzoltóságnak meg kell küldeni.


Betakarítási munkában résztvevo ero- és munkagépek a következok:
· arató-cséplogép (kombájn)
· szemszállító traktor, teherautó
· szalma- bálázó és szállító erogép

Kombájnok tuzvédelme:
· a kezdodo tüzek oltására kituno a kézi tuzoltó készülék, amelynek utolsó felülvizsgálati idopontjának féléven belülinek kell lennie. A kombájn védelmére ezért kötelezo a 6 kg-os A, B, C porraloltó tuzoltó készülék elhelyezése. A kisebb tuz eloltásával akár több millió forint tuzkár is elkerülheto.
· földelolánc (hatékony földelovezeték) a súrlódásból adódó statikus feltöltodés ellen védelmet biztosítja, ezért fontos a megléte és a megfelelo hosszúsága.
· a kipufogódob nem lehet lyukas, csatlakozása a motorhoz megfeleloen kell lennie, nehogy kipattanjon véletlenül is szikra.
· akkumulátor csatlakozó saruinak karbantartása szintén a szikraképzodés miatt fontos.
· Az akkumulátort le kell fedni legalább nehezen égheto, villamosságot nem vezeto védo-burkolattal (gumiszonyeg, kemény muanyag stb.), és megfeleloen kell rögzíteni.
· a vezetofülke alatti területen a hidraulikaolaj folyását, szivárgását meg kell akadályozni, hiszen tuz esetén a továbbterjedést nagyban elosegítheti.
· a zárt üzemanyag ellátó rendszernél a szivárgások, a gázolaj csepegése nem megengedheto, ilyen hiányosságot azonnal fel kell számolni.
· motorteret olajsártól, portól, léhától rendszeresen meg kell tisztítani, de legalább naponta egyszer.


MTZ típusú traktor tuzvédelme:
· itt is fontos a kézi tuzoltó készülék rendszeresítése, hasonlóan mint a kombájnoknál.
· a kipufogódob megfelelo muszaki állapota a szikrázás megszüntetése miatt szintén elo-írás. A kipufogódob kettévágva és újrahegesztve nem lehet (szikrafogó nélküli eset)
· a traktor oldalára kihelyezett nagyobb méretu akkumulátor tetejének tökéletes elszigetelése védoburkolattal (pl. gumiszonyeg), és annak megfelelo rögzítése szükséges.
· motorteret olajsártól, portól, rendszeresen meg kell tisztítani, de legalább naponta egy-szer.
· a patkolt biztosíték kicserélését el kell végezni az elektromos rendszerben meghibásodás miatt eloforduló rövidzárlat levezetésére.
Aratás tuzvédelmi eloírásai:
· kombájnt a gabonatáblán, illetve tarlón üzemanyaggal tölteni TILOS!
· Az aratást lehetoleg közút, illetoleg vasútvonal mentén kell eloször elvégezni. A vasút és közút mentén az aratást követoen legalább három méter széles védoszántást kell alkalmazni.
· munkaszünet idejére a kombájnt a gabonatáblától, tarlótól és kazaltól legalább 15 m távolságra szabad leállítani. Amennyiben ez nem lehetséges, akkor 3,0 méter védoszántást kell készíteni.
· ero- és munkagépet, valamint kombájnt a kezelo üzemeltetés közben nem hagyhatja el, más munkát nem végezhet.
· olyan javítást, karbantartást, amely nyílt láng használatával, vagy üzemanyag elfolyással jár, a gabonatáblán (tarlón) nem végezheto el.
· gabonatáblán dohányozni még a jármuvek, ero. és munkagépek vezeto fülkéiben sem szabad. Az aratás idejére a gabonatáblától 15 méterre kell dohányzó helyet kijelölni, és vizet tartalmazó edényt kell elhelyezni.
Szalmaösszehúzás, kazalozás tuzvédelmi eloírásai:
· A szalmaösszehúzásban és kazalozásban részt vevo erogépek az összehúzott szalmát és kazlat csak olyan távolságra közelíthetik meg, hogy kipufogócsövük a száraz szalmára ne jelentsen gyújtási veszélyt. Amennyiben a szalma megközelítése ezt szükségessé teszi, úgy a gépre hatékony kipufogó dobot kell szerelni és ezt azbeszt zsinórral, vagy más biztonságot nyújtó megoldással burkolni kell.
· Az erogépekre ráhullott szalmát, illetve szénát rendszeresen el kell távolítani.
· Az összehúzott szalma alapterülete nem haladhatja meg a 1.000 m2-t.
· A szabadban összerakott kazlak legfeljebb 10x30x8 m nagyságúak lehetnek és a két kazal között legalább 20 m távolságot kell tartani. Vasúti vágánytól legalább 100 métert kell biztosítani. A kazlat a közúttól, erdotol, lábon álló gabonától legalább 25 m távolságra kell elhelyezni. Nagyfeszültségu, föld feletti villamos vezetéktol a legfelso vezetékmagasság háromszorosát, de legalább 20 métert. A szabadban elhelyezett kazlakat minimum 3,0 méteres védoszántással kell körülvenni.

HIVATáSOS öNKORMáNYZATI

TUZOLTóPARANCSNOKSáG SZIGETSZENTMIKLóS
2310 Szigetszentmiklós, Gyári út 68
Tel.: 06-24/525-300 Fax.: 06-24/444-702

Az eddigi hagyományoknak megfeleloen, segítséget nyújtunk a mezogazdasági gépek tuzvédelmi felülvizsgálatában, amennyiben erre igényt tartanak. E szolgáltatásunk ingyenes, elore közösen egyeztetett idopontban a Tuzoltóság képviseloje kimegy a kérelmezohöz, és a szemlét megtartja. A nagyobb településeken a falugazdászok és a helyi gazdakörök segítségével közösen tartunk szervezett gépszemlét.